Tegola világítótorony lépésről lépésre
2010.08.26. 11:22
Már régóta szerettem volna egy saját világítótornyot :D és a tegola (másnéven coppo, Olaszországból származó cserépfajta, kíválóan alkalmas mini fantáziaházak létrehozására) igazán megfelelő alapnak tűnt. A decoupage és rizspapírok átnézése után rájöttem, hogy igaz vannak klassz világítornyosak, de ha azt dolgozom rá a tegolára akkor még mindig csak egy világítótornyos tegolám van és nem igazi világítótornyom. Ekkor kezdődött az agyalás hogyan is lehetne kivitelezni. Kedvenc gyömbéremet iszogatva megvilágosodtam: a palackjából lesz a teteje, átlátszik és még szépen körbe is fut, gyors próba és hálleluja :D már csak meg kell inni, és kell valami terasz formájú alap, ami meg is tartja. A boltot kétszer körbejárva gyorsan le is vadásztam egy kerek fa táskafület és ismét boldogság, tökéletesen passzol. A legteteje már gyerekjáték volt, nagyobb méretű hungarocellgolyó félbevágva hosszúkás dekorgyönggyel. Fejben már kész is, lássuk a kivitelezést:
Hozzávalók:
- Tegola (40cm-es)
- Akrilfestékek (fehér, piros, bézs, barna, kék) és lakk
- Struktúrpaszta
- Dekorgumi (piros és barna)
- Fa karika (táskafül), hurkapálcák, spatulák, papírdrót, hungarocellgolyó, hosszúkás gyöngy
- Patina bitumen
- Ragasztók: ragasztópisztoly+patronok, barkácsragasztó, mozaikragasztó
- Homok, kagylók, kavicsok
- Ecsetek, ollók, (vágógép), szivacs, rongy, ceruza
- És persze a PET palack na meg egy nagy asztal, amin mindez elfér.
Elsőként felvázoltam ceruzával az ajtó és az ablakok helyét és hogy melyik sáv piros, melyik fehér. A fehér részekre struktúrpasztát vittem fel:
Még hagytam megkötni és megszáradni a struktúrpasztát, a dekorgumikat felszabdaltam kb.1x2 cm-es darabkákra, (ebből lesz majd a téglázott rész,) ehhez nagy segítség egy vágógép, de a hagyományos vonalzó sniccer páros is megoldja a feladatot. Az ajtót és az ablakokat kivágtam spatulából, összeragasztottam a részeket, majd gyorsan lefestettem kékre.
Mire végeztem a festéssel már lehetett is alapozni a tegolát. Fehér, bézs, barna szineket kevergettem, ezeket maszatoltam rá a pasztázott részekre. Az ajtó és ablakok helyét világoskékre és barnára festettem. Pillanatok alatt megszáradt, úgyhogy nyomban ragaszthattam is fel a téglákat. Ehhez barkácsragasztót használtam, mert gyorsabban szárad, mint a mozaikragasztó, de mindkettő megfelel a célnak.
A "téglázás" után elengedhetetlen a patinázás, a képen látható a különbség hogy mennyivel élethűbb lett utána. A patina bitument most szivaccsal vittem fel, és ronggyal törölgettem vissza, érdemes előtte kipróbálni az árnyalást maradék dekorgumin, hogy ne legyen túl sötét. Természetesen a pasztázott részt is így árnyaltam. Az ajtó alatti részt bekentem mozaikragasztóval és homokot szórtam rá. Ezzel kész volt a nagyja, jöhetett a neheze, a teteje.
Ragasztópisztollyal rögzítettem a táskafület, ennek a belső oldalához pedig a műanyag palack darabot. Itt nagyon kell vigyázni, mert a nagyon vékony műanyag könnyen megolvad, deformálodik a forró ragasztótól. A felső téglasor és a táskafül, vagyis most már terasz közé, hurkapálca darabokat ékeltem, mintha azok tartanák. A korlátot szintén hurkapálcika darabokból készítettem, lefestettem őket pirosra, ragasztópisztollyal rögzítettem, majd a felső ívelt részt pirosra festett papírdrótból szintén ragasztópisztollyal tettem a helyére. Ezután jöttem rá, hogy nem tetszik a terasz natúr szine és le kéne festeni sötétbarnára, persze mikor már mindent odaragasztottam nagynehezen... sebaj, megoldottam. A dekorgyöngyös hungarocell kupola kékre festve is a helyére került, persze a jó öreg ragasztópisztollyal. Az egészet kétszer jól átlakkoztam, vizbázisú matt lakkot használtam, de ha kintre szánjuk, akkor érdemes oldószeressel és legalább 3 rétegben lakkozni, hogy bírja az időjárást. Hajnali kettő körül valahol itt hagytam abba:
És így néz ki most a kirakatban:
Szerző: OsziBarack
2 komment
Címkék: tutorial világítótorony lépésről lépésre tegola tegola világítótorony
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
lille havfrue 2011.03.23. 13:49:16
OsziBarack 2011.03.23. 14:35:15
Az akrilfesték nagy előnye (azonkivül, hogy minden felületre jó) hogy vizesbázisú, de száradás után nem oldja a viz, a temperával ellentétben. Akrilfestékre befejező lakknak jó a hobby lakk (ez általában vizbázisú) vagy az oldószeres lakk. A hajlakk rövid fixálást biztosít csak, ilyen jellegű munkákhoz nem jó. Azt ajánlom, hogy piros akrilfestékkel kend át, ha szükséges a többi helyen is javítsd akrilfestékkel, majd utána lakkozd át az egészet. Ha kintre szánod oldószeres lakk a legjobb, több vékony rétegben, hogy bírja az időjárást. Kreatív hobby boltokban kapható kis kiszerelésben.
Jó alkotást! És ha elkészült, töltsd fel a honlapunkra, a Hónap Alkotása Pályázatra (link: wwww.hobby-sokk.hu ), még nyerhetsz is! Kiváncsi vagyok! Üdv: Kitti
Utolsó kommentek